środa, 8 marca 2017

Uwaga kleszcze!

http://www.zonaczarnywilk.pl/2017/03/uwaga-kleszcze.html

Wiosna coraz bliżej, na dworze coraz cieplej. Jednym słowem - cudownie! :). Ale co to oznacza dla nas psiarzy?? Tak, właśnie. Kleszcze!! 
Aby ochronić Zonę przed tymi dziadami stosujemy dla niej obrożę Foresto oraz dodatkowo krople na skórę Advantix. 

Zacznijmy od tego, że kleszcze to pasożyty zewnętrzne przenoszące groźne dla zdrowia choroby. Sezon buszowania zaczynają zazwyczaj wczesną wiosną, kiedy kończą się mrozy a temperatura wynosi ok.10'C (czyli już teraz!). Można je spotkać aż do późnej jesieni. W Polsce występuje bardzo dużo gatunków kleszczy i nie wszystkie są groźne. Najbardziej niebezpieczne są dwa gatunki kleszczy: kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kleszcz_pospolity
https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2012/03/27/kleszcz-lakowy-dermacentor-reticulatus-niebezpieczny-pajeczak/
Wydawałoby się, że najwięcej kleszczy można spotkać w lasach. Niestety nic bardziej mylnego, występują dosłownie wszędzie : trawy, ogródki, zarośla, łąki, tereny w pobliżu rzek i jezior. Zona w tamtym roku potrafiła złapać kleszcze bawiąc się przed domem!

Kleszcz, który znajdzie swoja ofiarę, najchętniej wbija się u psa w okolicach karku, odbytu oraz pachwin. Moment wkłucia jest dla potencjalnej ofiary niewyczuwalny, gdyż kleszcz wstrzykuje wówczas substancje znieczulającą.
Kleszcz po najedzeniu się zwiększa swoje rozmiary aż dziesięciokrotnie i odpada. Zdarzyło mi się niestety już u moich psów, że nie zauważyłam wcześniej kleszcza i znalazłam go dopiero jak odpadł na podłogę, wyglądem przypomina wówczas koralik. Znalezionego u psa kleszcza należy spłukać w toalecie a nie wyrzucać np. do śmietnika.

Gdy zobaczymy u naszego pupila wbitego kleszcza nie panikujemy, a odgarniamy sierść i staramy się go wyciągnąć (zawsze możecie się udać do weterynarza). Ja używam do tego celu zwykłej pincety, ale jest również wiele innych narzędzi np. specjalne karty, kleszczołapki, łopatki do usuwania kleszczy itp. Ja zwykłą pincetą łapię kleszcza, następnie przekręcam w odwrotną stronę niż wskazówki zegara i wyciągam zdecydowanym ruchem. Zawsze sprawdzam, czy rusza wszystkimi czterema parami odnóży (oznacza to, że wyszedł w całości) i spłukuję go w toalecie. Miejsca po kleszczu niczym nie smaruje, chociaż wiem, że niektórzy dezynfekują je spirytusem. 

Po wyciągnięciu kleszcza miejsce wkłucia jak i samego psa, bacznie obserwujemy nawet przez kilka tygodni. Wszystkie niepokojące nas objawy należy jak najszybciej zgłosić weterynarzowi. Przede wszystkim gdy zwierzę nie wykazuje chęci do zabawy, nie ma apetytu, jest apatyczne, słabe, oddech jest przyspieszony, mocz zmienia barwę z żółtej na brunatną. To wszystko może być objawami babeszjozy - inaczej zwaną piroplazmozą - śmiertelnej choroby u psów. Szybko wykryta i leczona zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. 

Na rynku dostępnych jest wiele środków przeciwkleszczowych mi.in obroże, spraye, krople, tabletki. To na co się zdecydujemy zależy wyłącznie od nas. My dla Zony stosujemy obrożę Foresto już 3 rok i jak do tej pory się sprawdzała.

Obroża Foreso ma na celu ochronę przed pchłami i kleszczami przez około 8 miesięcy. Jest wodoodporna oraz bezzapachowa. Obroża jest bardzo łatwa w użyciu. Dostępne są dwa rodzaje:
  • o długości 38 cm dla psów i kotów o masie ciała do 8 kg,
  • o długości 70 cm dla psów i kotów o masie powyżej 8 kg.
Obrożę dobieramy odpowiednio do wielkości zwierzaka. My posiadamy oczywiście tę drugą powyżej 8kg. 
Obroża Foresto sprzedawana jest w metalowym opakowaniu. Po wyjęciu jej z folii należy założyć na szyję zwierzaka i dopasować do szyi tak aby możliwe było wsunięcie dwóch palców pod obrożę. Nie odpowiednie założenie obroży może powodować to, że będzie nieskuteczna!! Sama czasami miewam obawy, czy aby Zona nie ma założonej jej zbyt ciasno, ale nie darowałabym sobie gdyby przez nieprawidłowe założenie (zbyt luźne) nazbierała kleszczy. Ważne jest by od czasu do czasu sprawdzać czy obroża jest poprawnie założona i w razie czego dopasować.
Koszt takiej obroży to ok. 100 zł. Można kupić zarówno u weterynarza jak i w sklepie zoologicznym. Koszt wydaje się dość wysoki, ale jak na tak długi okres działania oraz ocieniając jej skuteczność w naszym przypadku uważam, że jest tego warta. 

Jako dodatkowe zabezpieczenie przed kleszczami stosujemy dla Zony również krople Advantix. 
Krople Advantix to ochrona przed kleszczami, pchłami, komarami oraz meszkami. Krople należy aplikować na grzbiet psa co miesiąc. Po aplikacji kropli przez pierwsze 48h pies nie powinien się kąpać. Należy mieć również na uwadze, że częste kąpiele mogą zmniejszyć skuteczność środka. Wówczas aplikacja kropli powinna odbywać się częściej niż co miesiąc. Bardzo ważne jest aby pamiętać, że krople Advantix nie stosujemy u kotów. Tak samo jeżeli posiadamy psiaka, który ma częsty kontakt z kotem również nie stosujemy tych kropli!
Cena kropli Advantix za opakowanie gdzie znajdują się 4 ampułki to koszt około 110 - 120 zł. My natomiast kupujemy krople u weterynarza po jednej ampułce co miesiąc, koszt to ok.25 zł.
Koszt obroży Foresto oraz kropli Advantix do najtańszych nie należy, to fakt, ale uważam, że lepiej zapobiegać niż później żałować. My na tym zestawie się jeszcze nie zawiedliśmy. I mogę go szczerze polecić. Nie stosowaliśmy nigdy u Zony żadnych tabletek ani spray przeciwkleszczowych, więc nie wiem jaką one posiadają skuteczność. Wiem, że co psiak to inne preparaty zdają egzamin w ochronie przed tymi pasożytami.

Pamiętajmy jednak, żeby sprawdzać psa po każdym spacerze i dokładnie przeglądać sierść, nawet gdy jest zabezpieczony przed kleszczami odpowiednimi preparatami. U nas Zona jest regularnie "macana", gdyż nigdy nie wiadomo co uczepi się jej sierści.

Pogoda coraz ładniejsza a na dworze coraz cieplej, więc pamiętajcie o środkach ochronnych dla zwierzaków już teraz! 

A Wy jak chronicie swoje pupile przed tymi wstrętnymi kleszczami? Macie może jakieś swoje sprawdzone preparaty?

1 komentarz:

  1. Witam wszyskich przerażonych inwazjom kleszczy. Czy ktoś z was stosował Antykleszcz. Urządzenia wygląda tak http://www.medmarket.pl/antykleszcz-przyrzad-do-usuwania-jadu-i-kleszczy,id4047.html

    OdpowiedzUsuń